Proč se nebát černé a bílé a jak si s nimi v bytě pohrát

- Komerční sdělení -brilantní

Černobíle lze zařídit i celý byt, ale je třeba mít na to žaludek. Máte-li obavy, začněte lehce. Například porcelánem či textilním prostíráním.

Kombinace bílé a černé barvy se může zdát někomu nudná. Ale pokud zvolíte tyto dvě barvy, nemůžete se splést. Bílá a černá jsou jako jin a jang. Na jedné straně si vzájemně odporují, na druhé straně se perfektně doplňují. Každá dokáže fungovat samostatně, ale dohromady vytvářejí harmonický celek. Platí to jak v módě, tak při zařizování interiéru.

Barva či ne?
I když je sporné, jestli o bílé a černé můžeme vůbec mluvit jako o barvách. Pokud byste otázku, zda bílá a černá jsou barvami, položili dítěti, zřejmě by odpovědělo, že černá ano, ale bílá ne. Bílou pastelkou se přece na běžný bílý papír kreslit nedá. Vědecká odpověď by se zase lišila podle toho, o jakou teorii barev by se opírala. Technicky je bílá absence barvy, a proto barvou nemůže být. Ale fyzika považuje bílou za barvu a černou, naopak ne. Vychází z toho, jak naše oko vnímá odraz viditelného světla od předmětů. Černý objekt pohltí většinu světla, a proto černou nepovažují za barvu. Bílá zase téměř všechno světlo odrazí. Chemici se na barvy dívají jako na drobné molekuly nebo pigmenty a v tomto případě má navrch černá. Smícháním základních barev černou vyrobíte, ale bílou sotva.

Černo-bílá je „in“
Dost bylo teorie. Černá a bílá spolu v interiéru fungují. Bílá prostor otevírá, černá jej zase uzemňuje. Bílá je čistá, jemná, elegantní a jde dohromady s jakoukoli jinou barvou. Černá je vznešená, luxusní, dramatická a dá se doplnit výraznými zářivými barvami, například žlutou, oranžovou tyrkysovou nebo červenou.

Obě jsou nadčasové a když je zkombinujete, vznikne mezi nimi vzrušující napětí. I proto se v pravidelných či méně pravidelných obdobích vrací na výsluní. Mimořádně oblíbená byla v období funkcionalismu i kubismu a v současnosti je opět „in“.

Černobíle lze zařídit i celý byt, ale je třeba mít na to žaludek. Máte-li obavy, začněte lehce. Například porcelánem nebo textilním prostíráním v kuchyni či ložním prádlem v ložnici. Nebo si můžete vytvořit černobílou galerii. Na bílo natřenou stěnu zavěste černé rámy s jednoduchými černobílými skicemi nebo grafikou. Odvážnější krok může být šachovnicová podlaha. Střídání bílých a černých čtvercových dlaždic například do koupelny, kuchyně nebo do vstupní haly. Taková podlaha je velmi moderní a působí efektně. Pokračovat můžete kombinováním černého a bílého nábytku a samozřejmě doplňků – koberce, závěsy a podobně.

Praktické je, že pokud by se vám tato kombinace časem zunovala, umíte ji oživit barevnými solitéry či doplňky. Navíc se k ní perfektně hodí metalické barvy – zejména zlatá, stříbrná i měděná – a není třeba zapomínat ani na kombinaci se dřevem, železem či se syrovým betonem.

Černobílé interiéry mohou někdy působit chladně a přísně, proto pokud chcete takový prostor zútulnit použijte příjemné měkké materiály a textury – například polštáře, deky nebo koberec.

Vzory a ještě jednou vzory
Samostatnou kapitolou při kouzlení s černou a bílou jsou vzory. Ať už jsou to pásy, kostky, tečky, květiny, ornamenty, grafické nebo přírodní zvířecí vzory, v kombinaci černé a bílé jsou velmi oblíbené. Práce se vzory rozbije v interiéru monotónnost a může ovlivnit, ba až upravit vlastnosti prostoru.

Například máte-li nízký strop, můžete místnost prodloužit tapetou s vertikálními pásky. Naopak, pokud je strop příliš vysoký, horizontálně použité pásky prostor zmenší a zútulní. Zvětšit malou místnost zase pomůže velký vzor na jedné stěně. Pozor na drobné vzory, mohou být vizuálně náročné a působit stísňující. Volba vzoru také může táhnout černobílý interiér směrem k žádanému stylu.

I když byste to možná nepředpokládali, černá a bílá se uplatní i v malých prostorách. Například příliš malou koupelnu nebo záchod můžete opticky zvětšit tapetou s tlustými černými a bílými pásy. Tento výrazný prvek ihned přitáhne oči a odláká pozornost od prostorových nedostatků. Výsledek bude působit moderně a sofistikovaně.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora