Ceny ropy se vrátily k růstu

- Komerční sdělení -brilantní

Cena Brentu překročila 90 dolarů za barel.

Po středečním poklesu zhruba o 1% se ceny ropy ve čtvrtek vrátily k růstu, přičemž cena ropné směsi Brent překročila 90 USD za barel (159 litrů). Trhy svou pozornost opět obrátily na zásobování energiemi před nástupem zimní sezóny v největších ekonomikách.

Navíc napětí na trzích zvýšilo i rozhodnutí ruského prezidenta o částečné mobilizaci. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters a údajů agentury Bloomberg.

Cena severomořské ropné směsi Brent s dodávkou v listopadu dosáhla do 7:25 SELČ 90,20 USD (91,06 eura) za barel. Oproti předchozí uzávěrce to znamená růst o 37 centů (0,41 %). Cena americké lehké ropy WTI vzrostla o 33 centů (0,40 %) na 83,27 USD/barel.

V obou případech ceny ropy v závěru středečního obchodování klesly na téměř dvoutýdenní minimum, když trhy zareagovaly na rozhodnutí americké centrální banky (Fed) zvýšit hlavní úrokovou sazbu potřetí po sobě o 75 bazických bodů. Fed kromě toho oznámil, že ve zvyšování sazeb s cílem utlumit vysokou inflaci bude pokračovat.

Náladu na trhu ovlivnily i informace z USA o vývoji ropných zásob. Americké ministerstvo energetiky zveřejnilo, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden vzrostly o 1,1 milionu barelů.

Opačným směrem ovlivňuje vývoj na trzích situace v Rusku, kde prezident Vladimir Putin nařídil částečnou mobilizaci. Očekává se, že to povede k dalším sankcím vůči Rusku a případné odvetě, což by znamenalo zhoršení v dodávkách komodit.

V Číně zase rafinerie zvažují zvýšení produkce během října. To signalizuje vyšší poptávku po ropě ze strany největší asijské ekonomiky.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora