Vysoké ceny elektřiny mohou podle vodáren rapidně zvýšit i cenu vody

- Komerční sdělení -brilantní

Stát musí co nejdříve zastropovat ceny energií, i kdyby měl při tom využít nestandardních postupů, tvrdí Boris Kollár.

Stát musí co nejdříve zastropovat ceny energií, i kdyby měl při tom využít nestandardních postupů. Po setkání s představiteli Západoslovenské vodárenské společnosti v Nitře to ve čtvrtek řekl předseda Národní rady Boris Kollár (Jsme rodina).

Ohrožení ekonomiky
Podle jeho slov je nárůst cen za elektřinu tak velký, že je ohrožením pro celou ekonomiku Slovenska. Vodárenské společnosti již nyní avizují, že se může projevit také rapidním zvýšením ceny pitné vody.

„Například vodárenská společnost na východním Slovensku platila za elektřinu ročně přibližně šest milionů eur. Dnes, ještě podle ‚přívětivých‘ cen, platí 11 až 12 milionů eur a příští rok, od 1. ledna, by měla platit 56 milionů eur. Pomalu se dostáváme do situace, kdy by se měly zvýšit ceny tak, že možná víno nebo vodka budou levnější, než pitná voda,“ konstatoval Kollár.

Nutno zabránit zhroucení systému
Podle jeho slov musí stát co nejrychleji zasáhnout. „Jinak se systém absolutně zhroutí. Lidé nebudou umět platit ani elektřinu, ani plyn, ani vodu. Podniky se zhroutí, a tedy celé hospodářství i ekonomika státu. Vláda připravila nové zákony, máme je v parlamentu ve zkráceném legislativním řízení a budeme je dnes schvalovat ,“ uvedl Kollár.

Následně se do procesu zapojí vláda, která bude moci přijímat usnesení na základě vyhlášení energetické nouze a ohrožení Slovenska. „Bude nutné dělat kroky, které budou velmi nestandardní, ale nestandardní je i doba. Budeme muset dělat velmi tvrdé kroky, možná to vyvolá i kopec soudních sporů, ale do tohoto rizika musíme jít, abychom zachránili lidi, obce, firmy a ekonomiku,“ dodal Kollár.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora