Na šťastný život potřebujete pět vlastností, tvrdí věda

- Komerční sdělení -brilantní

Londýnští vědci prozkoumali, co potřebujeme k tomu, abychom byli bohatí, úspěšní a zdraví.

To, s čím si každý z nás spojuje šťastný život, se od člověka k člověku liší, obecně však výzkumy nebudou daleko od pravdy, pokud hledají souvislost se zdravím, úspěchem, bohatstvím, bohatým sociálním životem a vztahy s jinými lidmi.

I vědci z University College v Londýně je považují za ingredience šťastného života a ve výzkumu, který trval od roku 2002 a zkoumal přes 8 tisíc dobrovolníků, se snažili odhalit pět vlastností, které člověk pro takový šťastný život potřebuje.

Přišli na to, že ideálním koktejlem štěstí jsou:

emocionální stabilita
zanícení
kontrola
optimismus
svědomitost.

Padesátníci a šedesátníci, kteří oplývali alespoň čtyřmi z těchto vlastností, z výzkumu vyšli jako ti bohatší, méně depresivní, zdravější a jejich společenský život byl spojen s větším okruhem lidí. Měly také nižší hodnoty cholesterolu a menší riziko srdečních onemocnění a diabetu druhého typu.

Ti, kteří měli pouze dvě nebo méně ze zmíněných pěti vlastností, byli často osamělí, depresivní a častěji trpěli chronickými onemocněními. Až 36,7 procenta z nich označilo svůj zdravotní stav za průměrný nebo slabý.

Na jejich rozvíjení nikdy není pozdě
Podle vědců nebyla ani jedna z vlastností důležitější než ostatní.

„Výsledný efekt závisel na nahromaděných životních zkušenostech. Byli jsme překvapeni širokou škálou všech procesů – ekonomických, sociálních, psychologických, biologických a těch spojených se zdravým a postižením – které s těmito životními vlastnostmi a schopnostmi souvisely,“ řekl Andrew Steptoe, spoluautor studie.

Přestože na základě pozorování nelze tvrdit, že jde v tomto případě o kauzalitu, tedy přímý dopad vlastností na výsledné štěstí, odborníci pozorně dbali na to, aby zohlednili i kognitivní funkce člověka, vzdělání a rodinné zázemí.

„Vlastnosti jako vytrvalost, svědomitost a kontrola jsou důležité už v dětství a mládí,“ řekla spoluautorka studie Jane Wardleová. Zdůraznila také, že štěstí na základě určitých charakteristických rysů lze dosáhnout iv pozdějším věku.

„Z našich výsledků vyplývá, že rozvíjení těchto vlastností v dospělém věku může být důležité pro zdravotní stav a duševní pohodu ve stáří,“ prohlásila.

Díky dlouholeté studii se tak vědcům otevřely nové možnosti. Pomocí nich mohou dále zkoumat, co se stane, rozhodne-li se člověk na sobě zapracovat i ve vyšším věku a získá nové vlastnosti, které mu dopomohou ke spokojenějšímu životu.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora