Náklady na řešení energetické krize mohou překonat ty z pandemie

- Komerční sdělení -brilantní

Znárodnění elektřiny vyrobené na Slovensku je krajní řešení.

Znárodnění elektřiny vyrobené na Slovensku je krajní řešení energetické krize. Momentálně ČR pracuje na společném evropském řešení, aby bylo dosaženo dohody výhodné i pro nás.

V nedělním diskusním pořadu televize Markíza Na tělo to uvedl ministr hospodářství Karel Hirman.

Dosavadní návrhy Evropské komise na dodatečné zdanění nadpříjmů z drahé elektřiny nejsou pro Slovensko výhodné. „Brusel navrhuje, že se vyšší cena má zdanit. Problém je, že se bude zdaňovat mimo území Slovenska a ty zdroje by zůstaly tam, kde by se to zdanilo,“ upozornil Hirman.

Týkalo by se to přitom i elektřiny vyrobené v ČR, ale obchodované na zahraničních trzích.

„Naším základním požadavkem, který vysvětlujeme našim evropským partnerům a bijeme se za naši zemi je, abychom ty peníze dostali zpět na území Slovenska,“ zdůraznil ministr. Z takto získaných peněz by pak vláda mohla podle něj kompenzovat nárůst cen energií pro domácnosti, velké podniky i veřejný sektor.

Shoda na kritice návrhů eurokomise
Místopředseda opozičního Směru Ladislav Kamenický je za to, aby se nečekalo na evropské řešení. „Většina zemí si již přijala opatření, kolem 350 miliard eur se už vydalo na různé pomoci firmám, domácnostem v celé Evropě. Slovenská republika neudělala nic,“ míní. I když se připravují programy pomoci pro podnikatele, podle něj to trvá velmi dlouho a schváleny budou možná v říjnu či listopadu.

S ministrem se shoduje na kritice návrhů Komise. „Většina zisku se netvoří na Slovensku. Naši výrobci elektřiny vyrábějí elektřinu za méně než 180 eur. Jsou tam distribučky, různí obchodníci, kteří na tom vydělávají obrovské peníze,“ zdůraznil Kamenický. Na ty by se opatření měla zaměřit.

Připomněl, že komise plánuje vybrat na dodatečném zdanění 140 miliard eur. Slovensko představuje přibližně procento z celé EU, měli bychom mít tedy nárok na přibližně 1,4 miliardy eur a momentálně to vychází na možná 100 milionů eur, kritizoval opoziční poslanec. „Třeba dohodnout jasný klíč, jak se těch 140 miliard eur má dělit,“ vyzval vládu.

Pokud neprojdou klíčové zákony, zváží demisi
Hirman potvrdil svá dřívější vyjádření, že náklady na energetickou krizi mohou překonat i náklady na pandemii koronaviru. Ty činily odhadem 10 miliard eur.

„Pokud bychom nepřijali opatření, pokud bychom se nedohodli na úrovni Bruselu na změně návrhu, jak nyní je, hrozí nám, že bychom měli výdaje v takové výši,“ konstatoval ministr s tím, že jde o krajní případ.

Nový ministr hospodářství je ve funkci jen krátce, odkdy z vlády odešli ministři za SaS. Nevyloučil však, že pokud by v parlamentu neprošly klíčové zákony na řešení energetické krize, odešel by z funkce.

„Určitě to budu vážně zvažovat,“ avizoval. Jeho první návrh o posílení kompetencí státu v době energetické nouze prošel zatím v parlamentu do druhého čtení bez problémů, definitivně se o něm bude rozhodovat příští týden.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora