Chození jako naboso je top podnikatelský nápad.

- Komerční sdělení -brilantní

Juraj Fehervari ze společnosti Be Lenka je mladý inovativní podnikatel roku 2022.

Jeho firma vyrábí a vyvíjí barefoot obuv a ergonomické nosiče pro děti. Juraj Fehervari ze společnosti Be Lenka se stal vítězem soutěže Mladý inovativní podnikatel 2022.

Její šestnáctý ročník zorganizovala nevládní organizace Junior Chamber International Slovakia ve spolupráci se Sdružením podnikatelů Slovenska.

Juraj Fehervari zároveň získal Cenu INDEXU, mediálního partnera soutěže, za nejinspirativnější podnikatelský příběh.

Kromě Be Lenka byly nominovány projekty Inovuj, S-Case, HRIIS a Paysy.

Bosé boty
Žilinská firma Be Lenka má v portfoliu barefoot boty a ponožky a dětské nosiče. Barefoot boty představují koncept obuvi, který je návratem ke chůzi naboso. Při ní se stimulují nervová zakončení na chodidle, zlepšuje se držení těla, koordinace, balanc a dokonce se zlepšuje nálada.

Za firmou stojí dvojice podnikatelů – Juraj Fehervari a Lenka Cenigová. Ta po skončení atletické kariéry začala vyrábět ergonomické nosiče, šátky na nošení dětí, těhotenské bundy, svetry či mikiny. Šlo o hoby projekt, kterému se dařilo. Juraj se věnoval obchodu a marketingu. Síly spojily v roce 2017 a založily firmu, kterou financovali z vlastních úspor.

O rok později se vedle dětských nosičů pustili do dalšího projektu, který dnes tvoří drtivou většinu jejich tržeb. Šlo o vývoj a výrobu barefoot obuvi, která má několikamilimetrovou podrážku a umožňuje lepší kontakt s povrchem, po kterém člověk kráčí. Boty jsou vyráběny z kůže a zimní modely jsou zatepleny vlnou.

Nejbližšími cíli firmy jsou expanze na americký trh, odkud jim roste poptávka, budování retailové sítě v Česku pod značkou Plan Be (aktuálně má pobočky v Žilině a v Bratislavě) a uvedení nové značky Nuton, pod kterou bude firma prodávat outdoorovou barefootovou obuv.

Slovenská firma patří mezi světové lídry. „Z hlediska konkurence máme před sebou například firmu Vivobarefoot. Jedná se o jednu z prvních barefootových firem na světě, která vznikla v Anglii před 25 lety,“ říká Juraj.

Firma dosáhla v roce 2021 tržeb více než sedmi milionů eur a zisk přesáhl milion eur bez pomoci investorů. Aktuálně je ve firemním týmu sedmdesát lidí. Be Lenka prodala za loňský rok více než 100 tisíc produktů do více než šedesáti zemí světa.

Produkt, který pomáhá při rehabilitaci
Veronika Hudzíková stojí za košickou firmou Inovuj. Ta vyvíjí digitálního rehabilitačního terapeuta v mobilní aplikaci pro pacienty se sníženou pohyblivostí obličeje. Jedná se o lidi s parézou obličejového nervu nebo disfunkcí temporomandibulárního kloubu.

Uživatelé aplikace namísto cvičení před zrcadlem cvičí v mobilní aplikaci, která pacienta snímá kamerou smartphonu a analyzuje jejich progres.

Projekt FaceRehab, který Veronika zakládala, má pomáhat pacientům k vyšší kvalitě života. „Trh obličejové digitální rehabilitace, který jsme si zvolili, je takzvaný niche market. Díky tomu na něm zatím neexistuje silná konkurence, která by řešila problémy pacientů tak, jak k nim přistupujeme my,“ říká Veronika.

Inovacím a zlepšování kvality života se začala věnovat během studia na Technické univerzitě v Košicích. FaceRehab není její první projekt, kterým zaujala. Inovacím a zlepšování kvality života se začala věnovat během studia, kdy se snažila sladit IT schopnosti do praktických produktů. Výsledkem byly měřiče kvality ovzduší či aplikování bluetooth vysílačů sloužících při navigaci nevidomých.

Startup, který mění zdravotnictví
Zakladatel Martin Pekarčík získal loni investici 500 tisíc eur od českého fondu BTCZ Ventures a jeho zařízení se stalo telemedicínským hitem.

S-case je přístroj velikosti tabletu, který kombinuje funkce teploměru, tlakoměru, pulzního oxymetru a glukometru. Za pár minut pomocí citlivých senzorů změří několik fyziologické funkce pacienta, jako jsou puls, teplota, glykémie a saturace.

Jedná se tedy o zdravotnické řešení určené ke komplexnímu monitoringu pacientů, který i přes vzdálenost mezi lékařem a pacientem dokáže utvořit obraz o zdravotním stavu pacienta.

Aktuálně prochází produkt pod názvem Scase Vital prochází certifikací jako zdravotnická pomůcka s přípravou na masovou výrobu. Martin rozbíhal svůj startup při studiu medicíny. Původně S-case navrhl jako řešení pro africké země se slabě rozvinutou zdravotnickou infrastrukturou. I díky pandemii však našel zájemce iv jiných částech světa.

Přístroj zefektivňuje práci lékaře a snižuje náklady. „V rámci testovacích pilotů se podařilo snížit čas sestry u lůžka pacienta z 12 na čtyři minuty denně,“ tvrdí Pekarčík. Zařízení automaticky zaznamenává hodnoty každého pacienta, a tak zdravotní sestry zvládnou celé oddělení zkontrolovat bez větších obtíží. Informace pak odcházejí přes cloud přímo k lékaři.

Zefektivnění práce personalisty
Za startupem HRIIS, který vznikl před dvěma lety, stojí Košičan Eduard Popovič. Vytvořil platformu, která zajišťuje řízení, monitorování a hodnocení projektů ve firmě přes datovou analytiku.

Jedná se o software, který dokáže rychle a snadno kontrolovat procesy uvnitř firmy – od personalistiky, přes účetnictví až po operativní činnosti.

„Platforma automatizuje procesy – například rozčítání životopisů kandidátů, publikování pracovních nabídek na portálech, v oblasti financí kontroluje například splatnosti faktur,“ vysvětluje Eduard.

Platforma umožňuje zpracování faktur, u kterých dokáže po odsouhlasení automatizovaně vytvořit platební příkaz, inicializovat platbu a odeslat ji do banky. Platforma má využití i při zpracování měsíčních podkladů pro mzdaře.

Aplikace na správu klubových financí
Za platformou Paysy stojí Mário Potoček. Firmu založil před pěti lety s Františkem Ferančíkem, když zjistili, že mnohé sportovní kluby mají problémy při výběru členských příspěvků.

Jejich softwarové řešení v mobilu nebo tabletu pomáhá sportovním klubům se správou a evidováním poplatků, databází členů, ve kterém lze sledovat docházku sportovců a platforma dokáže komunikovat s členskou základnou.

Firmu momentálně tvoří 13 lidí, kteří mají kanceláře v Bratislavě a v Dolním Kubíně. Cílem je, aby jejich produkt využíval každý klub, který řeší problém s efektivním výběrem členských příspěvků.

Jejich zákazníky jsou například Slovan Bratislava, AS Trenčín, MšK Žilina či Akademie Marka Hamšíka. Klubům šetří čas a peníze, protože digitalizují a zefektivňují procesy, které vyžadovaly čas člověka a eliminují chybovost.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora