Důchodci mají dostat 13. důchod iv listopadu, bude však krácen

- Komerční sdělení -brilantní

Vláda také zvýšila výdaje i příjmy státního rozpočtu o 1,5 miliardy eur.

Důchodcům, kteří mají nárok na 13. důchod, má být dávka letos vyplacena i podruhé. V listopadu však jeho výše bude krácena, a to koeficientem 0,7.

Vyplývá to z novely zákona o 13. důchodu, kterou schválila vláda. Do parlamentu ji kabinet posílá s návrhem na zkrácené legislativní řízení.

„Vzhledem k výraznému růstu cen zboží a služeb jsou dosud přijata opatření pro příjemce důchodových dávek nepostačující,“ zdůvodnilo návrh ministerstvo práce.

Resort připomíná, že na začátku letošního roku byly důchodové dávky zvýšeny o 1,3 procent. Následně byl v červenci předčasně vyplacen 13. důchod v diferencované částce, od 50 do 300 eur. V tradičním termínu na konci roku původně již neměl být vyplacen.

Vláda schválil i to, že státní rozpočet bude mít v letošním roce příjmy 21,471 miliardy eur a výdaje ve výši 26,945 miliardy eur. Ministerstvo financí tak oproti původně schválenému rozpočtu zvýšilo příjmy i výdaje o přibližně 1,5 miliardy eur.

Kabinet i při tomto návrhu požádal parlament o projednání novely ve zkráceném legislativním řízení.

„Návrh novely zákona o státním rozpočtu na rok 2022 zohledňuje zářijovou prognózu Výboru pro daňové prognózy. V návaznosti na růst daňových příjmů se zvyšují celkové příjmy státního rozpočtu o 1,5 miliardy eur,“ uvedlo ministerstvo financí v předkládací zprávě k materiálu.

Zároveň se podle resortu financí zvyšují celkové výdaje státního rozpočtu o 1,5 miliardy eur v reakci na prudký nárůst cen energií, výrazný nárůst inflace či vojenský konflikt na Ukrajině. „V návaznosti na výše prognózované příjmy se tak vytváří prostor ke krytí opatření ke zmírnění uvedených vlivů,“ přiblížil resort.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora