Na co všechno je třeba myslet, pokud chcete dovolenkovat s domácím mazlíčkem

- Komerční sdělení -brilantní

Vlastníte psa, kočku nebo jiné domácí zvířátko? Při plánování dovolené musíte myslet i na ně.

Když si jednou pořídíte psa, kočku, králíka nebo jakéhokoli jiného živého tvora do vaší domácnosti, zřejmě už nikdy se nemůžete jen tak spontánně zvednout a někam na déle odejít. Plánování dovolené se tak změní i na otázku, co s domácím mazlíčkem. Řešení jsou jen dvě – buď váš pes či kočka změní prostředí a půjde s vámi nebo na chvíli změní majitele.

Pokud uvažujete, že dovolenou chcete strávit bez přítomnosti zvířátka, udělejte toto rozhodnutí co nejdříve v předstihu. Lidé nabízející služby v souvislosti se zvířaty mohou být právě v letní sezóně přetíženi, a tak je dobré mít jistotu, že zvířecí hotely nebo pečovatelé domácí mazlíčky si najdou prostor i pro toho vašeho.

V současnosti je však mnohem jednodušší než kdykoli předtím vzít zvířátko s sebou. Ale při této alternativě se musíte předem dostatečně připravit, neboť změna prostředí může být pro něj stresující.

Na co nezapomenout
Ve světě jsou stále rozšířenější „pet friendly“ hotely, tedy takové, ve kterých nevadí, máte-li například svého psa s sebou. Dobře však zvažte, zda je vámi vybrané ubytování vhodné i pro něj a zodpovězte si několik důležitých otázek – kde bude spát? Jak strávím dny se svým zvířátkem? Kam ho dám, když se budu věnovat nějaké aktivitě, při které nemůže být se mnou?

Pokud se se psem, kočkou nebo třeba fretkou rozhodnete vycestovat, zákon ukládá povinnost jejich čipování. Každý čip má nahrané číslo, které slouží k identifikaci daného zvířete. Pouze začipovanému zvířeti může být vystaven cestovní pas, takzvaný pet passport, který vydává pověřený veterinář pouze pro psy, kočky a fretky. Obsahuje informace o očkování proti vzteklině a dalším infekčním chorobám, před odjezdem by měly být nejméně tři týdny staré.

Třeba myslet i na to, že tak jako člověk, i váš domácí mazlíček může nečekaně onemocnět, případně se zranit. Před vycestováním tedy můžete uzavřít cestovní pojištění i pro ně. Samozřejmostí jsou léky, které vaše zvíře pravidelně užívá, myslete však také na prevenci. Před příchodem do dané země si zjistěte, zda nebudete potřebovat například sprej proti komárům či speciální přípravky proti parazitům a podobně.

Zvažte způsob přepravy
Každý druh cestování s sebou přináší pro vaše zvířátko jiná rizika a případné komplikace a také jej může vystavit stresu. Ať už bude sedět s vámi v autě, nebo pojedete vlakem, případně letadlem, ujistěte se, že bude mít zajištěno pohodlí a bezpečí.

Pokud bude vaše zvíře mimo váš dozor, předem zjistěte, kde přesně se bude nacházet. Vybrali jste si pro transport například loď? Myslete na to, že kočka v přepravní kleci v místnosti plné břechajících psů může mít z tohoto druhu cestování stresující a nepříjemný zážitek.

Cestování autem
Pokud se vezete na dovolenou autem, mějte na paměti především trojlístek bezpečnost, čistota a pohodlí. Jedná se o spojené nádoby, protože se všechny týkají nejen zvířete, ale také vás. V první řadě je třeba se ujistit, že zvířátko nebude ohrožovat jízdu například tím, že se bude po autě nekontrolovatelně přemísťovat. Kočku, fretku či králíka přemisťujte v přepravce a pokud máte pejska, který neobsedí na místě, jde také o bezpečnější variantu jeho přepravy. V některých zemích musí být pes připoután speciálním postrojem.

Cestujete-li několik hodin, myslete na to, že by se měl pes proběhnout či provést potřebu. V letních měsících určitě nezapomeňte ani na jeho pitný režim a zásoby potravy vzhledem k délce cesty. Přibalte i jeho oblíbenou hračku, přikrývku nebo ručník, kterým jej můžete v případě potřeby zchladit, když jej namočíte do vody.

Cestování autobusem / vlakem
Mezinárodní autobusové linky až na některé výjimky zvířata nepřepravují, v rámci cesty na Slovensku budete za psa muset zaplatit jízdné v závislosti na tom, zda se jedná o příměstskou nebo dálkovou dopravu. Pes bude potřebovat náhubek a vodítko, pokud jde o jiné menší domácí zvíře, mělo by být v uzavřené kleci, případně tašce s nepropustným dnem.

Podobná pravidla platí i ve vlaku, pes by měl mít náhubek a vodítko. Pokud se jedná o menší plemeno, případně jiné drobné domácí zvíře, je lepší jej převážet v uzavíratelném košíku nebo přepravce. Tehdy platí, že svému zvířátku nemusíte kupovat lístek. Pokud si však něčím nejste jisti, informujte se u přepravce.

Na zvíře je třeba v každém případě brát ohled, když jde o delší trasu. Tehdy není možnost nechat ho proběhnout po venku a dát si přestávku, proto je na místě předem zvážit i jiný způsob dopravy. Nezapomeňte také na to, že v kupé může s vámi být jen v případě, že s tím souhlasí i ostatní cestující.

Cestování letadlem
Jak připravit čtyřnohého miláčka pro přepravu letadlem? V případě, že máte na výběr, raději ji zvažte, neboť pro většinu zvířat jde o pořádně stresující zážitek. Většina leteckých přepravců totiž funguje tak, že psa nebo kočku „uskladní“ v nákladním prostoru. Snad ani není třeba mluvit o dopadu na jejich psychiku.

Pokud jste rozhodnuti, že zvířátko s vámi poletí, vše bude záviset na podmínkách konkrétní letecké společnosti. Nízkonákladové společnosti obvykle zvířata nepřepravují vůbec, ty klasické s tím nemívají problém. Přepravu však musíte nahlásit již při rezervaci letenek. Společnost podle rozměrů vašeho zvířete posoudí, zda je možné jej přepravit is vámi na palubě nebo ne.

Na palubu budete potřebovat bezpečnou a pevnou přepravku, zvíře by se vám mělo vejít pod nohy, respektive pod sedačku – vše závisí na určených rozměrech. Pokud váš čtyřnohý miláček poputuje do podpalubí, bude potřebovat speciální transportní box s pevným nepropustným dnem a otvory pro dýchání.

Před vycestováním ještě zvažte i to, zda zvířátku poskytnete sedativa ke zklidnění, ideální je poradit se s veterinářem. Pokuste se navyknout ho na rušná místa, případně jej před cestou unavte, aby v letadle spalo. Do přepravky mu přibalte hračku, deku a vodu, v případě delší cesty i trochu jídla.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora