Svatba pod širým nebem: Odbornice radí, jak si ji nezkazit

- Komerční sdělení -brilantní

S příchodem prvních teplých dní se svatební hostina častěji přesouvá do exteriérů. Na co všechno myslet?

Trend pořádání akcí mimo čtyř stěn je oblíbený jak při svatbách, tak i jiných typech akcí, jako jsou rodinné oslavy, teambuildingy, firemní večírky.

„Lidé chtějí mít eventy venku. Je to modernější, ale zároveň svobodnější než být uzavřen v nějakém sále či kongresové místnosti. Zároveň je tam více možností vyhrát si s prostorem a výzdobou, která celý event dotváří,“ říká Kristýna Zelenáková z agentury Very Berry.

Svatbu venku si chválí i samotné svatební a eventové agentury.

„Taková svatba je velmi oblíbená iu agentur, protože můžeme plně využívat svou kreativitu, popustit uzdu fantazii. Samozřejmě, ve smyslu požadavků našich klientů,“ říká Cvetana Kučerková ze svatební agentury DREAMING. Co ale hledat za pojmem „pod širým nebem“?

„Obvykle jde o svatbu, při které obřad i hostina probíhají v exteriéru. Svatba v exteriéru pocitově připomíná zahradní slavnost. Díky tomu jsou lidé uvolnění, nemusí být škrobení. Mají možnost se obléknout ležérně. Všude kolem je příroda se vším, co nám lokalita nabízí. Budoucí novomanžele právě tyto detaily na takovém typu svatby lákají,“ vysvětluje Cvetana Kučerková.

„Výběr místa záleží vždy na konkrétním páru. Vždy jsme dělali svatby v jiném prostoru a to také chceme. Svatebčanům říkám, že prostor, který si vyberou, často předurčí celou náladu svatby a koncept. Neradi opakujeme předchozí koncepty. Jednotlivé koncepty, zejména detaily, musí souviset s osobností novomanželů,“ říká Kristýna Zelenáková, která již svým klientům na svatbě zajistila jednorožce nebo dinosaura ve svatební kytici či výzdobu z kapustových hlav a stále hledá nové originální prostory.

Jak říká, při hledání prostoru se nefixujte na termín. Pokud chcete, aby vás vaše svatba vystihovala, najděte si prostor, který s vámi ladí a poté se přizpůsobte volnému termínu.

Podle Cvetany Kučerkové jsou aktuálně nejoblíbenější parky, zahrady a stodoly.

„Tehdy se celá událost nese v uvolněném stylu. Stále oblíbenější jsou také parky a zahrady, kterými disponuje vybraná restaurace, případně hotel nebo i zámek. U zámků může být obřad jak v interiéru, tak i exteriéru. Samotná hostina se už potom realizuje venku. V případě, že pořádáme svatbu v parku, zahradě nebo stodole, kterou provozuje nějaký hotel nebo restaurace, není třeba myslet na jídelní servisy, skleničky a podobně. Výzdobu a vše ostatní Vám nabídne částečně daný provozovatel a zejména svatební agentura. Při svatbách v exteriéru, kde není absolutně nic, je rozumné spolupracovat se svatební agenturou. Zajistí vše – od první židle, přes jídelní servisy, až po výzdobu,“ vysvětluje organizátorka svateb.

Kristýna Zelenáková už ve své praxi zažila kouzelné svatby v soukromých zahradách, na hradě Červený kámen, ve vilách či ve vinici. Slováci jsou při pořádání svateb ochotni zainvestovat více, protože jde o velkolepé akci.

Svěřit svatbu do rukou agentuře?
Zejména v hollywoodských filmech je rozruch kolem svatebních příprav již tradiční nutností. Filmy však často nepřehánějí a organizace svatby dokáže být pořádný stres.

Někteří si řeknou, že raději ušetří peníze a svatbu si zorganizují svépomocí, za pár týdnů se však chytají za hlavu. Svatba by měla být dnem, který si novomanželé a jejich blízcí užijí.

Starosti by měly být ponechány na jiných. „Lidé se začínají více spoléhat na služby, které nabízejí eventové agentury. Šetří to čas, finance, ale i psychiku, neboť se lidé od plánování i průběhu svatby odbřemení a více si ji užijí. Agentura je přítomna od začátku příprav na svatbu, pomáháme také s prostorem. Pak se navrhuje celkový koncept eventu na základě osobních rozhovorů – na to navazuje výzdoba, květiny, barvy, dort,“ popisuje Kristýna Zelenáková.

Trendy jako všude jinde
Příroda, ekologie, návrat ke kořenům, přirozenost a jednoduchost jsou trendy, které momentálně ovládly oblast bydlení, módy, ale také zábavy.

Kromě toho se však lidé ve svém životě snaží o prvky jedinečnosti, chtějí se odlišit a svou originalitou se také pochlubit na sociálních sítích.

„Lidé chtějí dát o sobě vědět, ale trochu jinak. Chtějí na své svatbě element, který je něčím zajímavý. Na jedné svatbě jsme měli kapustové hlavy, které se použily jako svícny. Lidé vyhledávají v konceptech něco, čím se odliší, jsou jedineční a něco, co je charakterizuje, aby se na ten originální prvek vzpomínalo i po letech. Svatebním trendem jsou také prskavky. Ty chce každá nevěsta,“ říká mladá eventová manažerka Very Berry.

Pět věcí, na které byste při svatbě v exteriéru neměli zapomenout

 1. Připravte si plán B
  Největším rizikovým faktorem svatby pod širým nebem je počasí. To se může obrátit proti vám. Ale netřeba se toho leknout.

„Vždy je třeba mít plán B, ideální i další alternativní plány. Měli jsme také svatby, když začalo pršet, proto musí existovat nějaké útočiště. Setkali jsme se is velmi silným sluncem, i na to je třeba se připravit. Déšť je nejběžnější komplikace,“ říká Kristýna Zelenáková.

Pokud je horko, připravte hostům dostatečný pitný režim, slunečníky či krémy s ochranným faktorem.

Hledejte lokalitu, kde se mohou skrýt do stínu před horkými paprsky nebo pod střechu před deštěm. V případě větru uvažte o stůl ubrusy a máte-li připraven stan, ujistěte se, že stojí „pevně na zemi“.

 1. Zabezpečte hostům pohodlí
  „Při svatbě v exteriéru jde o pohodlí. Doporučuji proto zvolit v tomto stylu i celkový outfit novomanželů i svatebních hostů. Zejména dámy by měly zapomenout na vysoké elegantní lodičky či sandály. Na nohou sice vypadají efektně, avšak při chůzi, kdy se noha zabírá do štěrku či trávníku, oceníte něco mnohem níže,“ upozorňuje Cvetana Kučerková.
 2. Aby vás bylo slyšet
  Některé lokality mohou působit hlučně – pláž, jezero či vinice – zde všude může šum přírodních elementů zhoršovat slyšitelnost živé hudby nebo řeči v mikrofonu. Na ozvučení si proto dejte záležet. Zajistí vám jej DJ, kapela nebo agentura.
 3. Praktické jídlo
  Láska prochází žaludkem. Pokud svému trávení a žaludkům své hosty chcete vyhovět, kromě tradiční večeře podávejte také malé jednohubky.

V lese, parku či zahradě jsou nejlepší praktická „očka“, sladké košíčky nebo jiné drobné pochutiny, které si host vezme do ruky a dále si užívá připravené zábavy.

 1. Dostupnost
  Svatby se už dnes pořádají kdekoli. Hosty však může už v úvodu eventu mírně znechutit přístup na dané místo, zvláště když mnozí raději nechávají auto doma nebo ho nemají vůbec.

Zajistit autobus nebo jinou formu dopravy je tedy více než vhodné. Zároveň nezapomeňte místo konání svatby dobře označit, aby se vám hosté po cestě neztráceli.

- Reklama -zpravy
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora